Evkolay.net BLOG
25 Ekim 2013

Ev veya işyeri kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Bir kiracı olarak gözden kaçırdığınız noktaların olduğunu düşünüyorsanız eğer bu yazıyı okumadan geçmeyin.

Kiralık daire'yi tutmadan önce evi ve çevresini bir kaç kez görün.

Araştırmadan daire kiralamayın. Aksi takdirde sonradan bir sürü sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için;

Bakmadan daire kiralamayın; internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir.
Kiralık daire mutlaka gündüz gözüyle incelenmesi gerekir. Hatta kiralama dan önce bir kaç defa ardı ardına gidip evi incelemekte fayda var.
Kiraladığınız daire'nin sosyal yaşantınıza uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.
Oturacağınız apartmandaki komşuların kim olduğunu da araştırabilirsiniz.

Kira sözleşmenizi dikkatli hazırlayın

Hukuksal açıdan kiracıyla ev sahibi arasında mutlaka kira sözleşmesi olması gerekiyor. Kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken konuların başında ise kira zam oranı geliyor. Uzmanlar kira zam oranının sözleşmede net olarak belirtilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

·         Mutlaka kira ödemenizi ne zaman, ne şekilde yapacağınızı sözleşme'de belirtmeli ve ödemeyi yaptığınıza ilişkin dekontlarını bir yerde toplamalısınız.

·         Ödemelerinizi banka yoluyla yapmayı özellikle tercih etmelisiniz. 

·         Kira artışı için taahhüt edeceğiniz yüzdelik artışın maddi gelirinizi geçmemesine dikkat etmelisiniz.

·          “Şimdilik bir sözleşme imzalayayım sonra ev nasıl olsa ev sahibiyle anlaşıp zam oranını düşürürüm” diye düşünülmemeli. Çünkü altına imza attığınız sözleşmenin bağlayıcılığı var.

·         Daire'nin ne şekilde teslim alındığının yanı sıra nasıl teslim edileceğinin de sözleşmede belirtilmeli.

·         Depozito ve yapılan masrafları açık bir şekilde sözleşmede belirtmelisiniz.

·         Ne kadar para verilmiş ve bu para ne zaman ve hangi şartlar da ev sahibi tarafından kiracıya geri teslim edilebilecekse bunların açık olarak sözleşmede belirtilmeli ve tüm masraf belgelerini saklamalısınız.

·         Kiralık Daire tutulmadan önce Site Aidatı'nın ne kadar olduğu da öğrenilmelidir.

3 ay kira ödememek tahliye sebebi

Eğer üç kirayı zamanında ödeyemezseniz bu durum tahliye sebebi arasında bulunuyor. Halen geçerli olan ve sözleşmede yer alan muacceli yet şartına göre eğer kiracı bir aylık kirasını ödeyemez ya da geç öderse mal sahibi, kiracıdan bir kira döneminin tamamını ödemesini isteyebiliyor.

Diyelim ki bir senelik kira sözleşmesi yaptınız fakat kiralayacağınız evden erken çıkma olasılığınız var. Bunu sözleşmede belirtmekte fayda var. Eğer bu belirtilmezse mal sahibi kalan kiranın hepsini isteme hakkına sahip. Eski borçları ödemek zorunda kalmamaları için kiracılara su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini üstüne almalarını tavsiye ediyor.

Binayla ilgili her türlü tamirat, (lağım patlaması, apartmanın iç ve dış cephesinin boya-badanası, çatının tamir edilmesi vs) mal sahibine aittir. Siz bunlar dışında evle ilgili olarak her türlü yapacağı değişiklik için izin almak zorundasınız. Ve bu değişiklikler için Kiralık ev sahibinden bedel talep edemiyorsunuz.

Bunlara dikkat edin!

- Kiralık Daireyi görmeden sakın tutmayın.
- Daire sahibinden mutlaka kira sözleşmesi yapın.
- Sözleşmede kira zam oranı net olarak yazın.
- Kiralayacağınız evle ilgili bir eksiklik varsa bunu sözleşmede mutlaka belirtin.
- Şofben, kombi gibi cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin, bu tip cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını sözleşmede ifade edin.
- Verilen depozito ve yapacağınız masraflara sözleşmede yer verin.
- Apartman aidatını net olarak öğrenin ve sözleşmede aidata yer vermeyi unutmayın.

Kiralık İş Yeri tutacaklara önemli uyarılar!

- İlk önce kiralayacağınız işyerinin yapacağınız işe uygun olup olmadığını konusunda belediyeden ruhsat alıp almayacağınızı araştırın.
- Doktor muayenehanesi, avukatlık ve mühendislik ofisi dışındaki yerlerde mutlaka kat sahiplerinin ya da bina yönetiminin onayını alın.
- İskânı olmayan binalara belediyenin ruhsat vermediğini işyeri kiralayacakların bunu dikkate alması gerekir.
- Sözleşmede kira bedelini net olarak belirtmelisiniz. Aksi halde kira net olarak yazılmazsa o bedel brüt olarak kabul edilir.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.