Evkolay.net BLOG
30 Ocak 2014

Çocuklarımızı televizyon bağımlılığından ve uygunsuz görüntülerden kurtarmanın tek yolu onlara zaman ayırmak ve kaliteli zaman geçirmektir. Eviniz de ve dışarıda aile olarak ilk yapmamız gereken çocuklarımıza iyi bir eğitim ve gelecek kazandırmaktır. İlgilendiğimiz hiç bir işimiz çocuklarımızın eğitiminden, sağlığından daha önemli değildir. Eğer çocuklarımızın yapmaktan zevk alacakları ve mutlu olacakları müzik, resim, spor, kitap okumak gibi bir becerileri yoksa; bizim görevimiz televizyonu yasaklamamız problemi çözmeyecek, daha da ağırlaştıracaktır.

Çocuğunun inatçılığından, söz dinlememesinden, aşırı televizyon izlemesinden ve okuldaki başarısızlığından yakınan bir babaya “çocuğunuza zaman ayırın” tavsiyesinde ilettiğimizde, “ Ev de her akşam en az bir saat beraber ders çalışıyoruz, ödevlerine yardım ediyorum, ama değişen bir şey yok” demişti. “Hayır, bizim kastettiğimiz beraberlik bu değil. Çocuk bu beraberlikten zevk almaz, aksine bir an önce bitmesini ister. Siz çocuğunuza zaman ayırmıyorsunuz, ona ders çalıştırıyorsunuz.”

 

Ev de çocuğumuzla geçirdiğimiz zamanın süresi değil, kalitesi önemlidir. Yalnız bu beraberlikten iki taraf da mutlu oluyorsa, kaliteli bir beraberlik var diyebiliriz. Beraber yürüyüşe çıkmak, parka gitmek, piknik yapmak, akşam yemeğinden sonra ailece çaylı-pastalı muhabbet etmek, birlikte televizyonda kaliteli bir film veya program izlemek, uyku zamanında çocuğunuza masal veya kısa bir hikaye okumak ilk anda aklımıza gelebilen kaliteli beraberliklerdir.

Çocuğunuzla birlikte iken iyi bir dinleyici olmalısınız. Çocuk duygularını, hayallerini, düşüncelerini, endişelerini, korkularını çekinmeden dile getirmeli ve sizinle paylaşmalıdır.

Çocuklarını dinlemeyen anne babalar onları tanımakta güçlük çekerler. Çocuğunuzu ne kadar çok tanırsanız, yetenekleri konusunda beklentileriniz o kadar gerçekçi olur.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.