Evkolay.net BLOG
30 Ekim 2013

Yaşam alanlarınızda mikropların en fazla bulundukları 9 yerin neresi olduğunu biliyor musunuz? Evimizde temizlik yaparken bazı kör noktalar aklımıza gelmez ve oraları temizlemeyi unutabiliriz. İşte bu yerler mikropların en çok sevdikleri ve kendilerine üreme noktaları yaptıkları yerlerdir. Evkolay.net ekibi olarak, Unuttuğunuz bu 9 yeri sizlere hatırlatmak ve onlarla alakalı minik temizlik tüyoları vermek istedik.

1. Halı ve paspas altları: Halı ve paspasların üstlerini süpürge ile sıkı sık temizleriz, lakin altlarını kaldırıp temizlemek aklımıza gelmez. Oysa mikropların en fazla tercih ettikleri ve tozların en fazla biriktiği alanlardan birisidir halı ve paspasların altları.

2. Panjurlar ve perdeler: Evinizin penceresinde kullanılan malzemenin ahşap,metal yada kumaş olması hiç fark etmiyor, panjurlar ve perdeler bakteriler ve mikroplar için iyi bir yuvadır. Metal panjurları su ve çok amaçlı bir temizleyiciyle hafifçe nemlendirilmiş bir çorap ile silebilirsiniz. Ahşap jaluzilerde de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak burada sadece su kullanın. Kumaştan jaluzilerde ise kuru bir mikro fiber bez kullanarak üzerindeki tozları temizleyebiliriz.

3. Banka kartlarınız: Banka ve kredi kartlarının üzerindeki numaralar,harfler kabartma baskılı olduğundan aralarında bakteri ve mikroplar yer edinebilir. Kartlarınızı alkollü bez ile silip kurulayın.

4. Çöp kutuları: Mutfak ve Banyolarda bulunan çöp kutularını detaylı temizlemeniz gerekiyor.Çamaşır suyu katkılı bir temizlik ürünüyle çöp kovasının içine dökün veya spreyle sıkın. 15 dakika kadar bekletin. Sonra silerek temizleyip bol su ile durulayın. Yeni bir çöp torbası yerleştirmeden önce içerisindeki nemin kurumasını bekleyin.

5. Bitkiler: Dışarıda yağmur ile yıkanan bitkileri ev içine koyduğunuzda toz ve bakterileri toplarlar. Yumuşak bir bez ile yapraklarını temizlemeniz mümkün. Yapmanız gereken yumuşak kumaşlı bezinizi nemlendirerek bitkilerin yapraklarını silmek.

6. Çantalar: Deri çantalarda deri temizleyici malzeme kullanmanız mümkün. Kumaş çantalarda sıvı deterjanı su ile karıştırıp silebilirsiniz. Astar ve iç noktalarında silmeyi unutmayın.

7. Buzdolabı: Göremediğiniz yerlerin tozlandığını atlayabilirsiniz. Bunların arasında buzdolabı üst kısım, alt kısım ve tutacaklarını temizlemeyi unutmayın.

8. Diş fırçalık: İsterseniz diş fırçalığınızı bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz veya suya 1 kaşık çamaşır suyu ekleyip fırçalığınızın içine döküp 15 dakika beklettikten sonra iyice duruladıktan sonra ters çevirip kurumasını bekleyin.

9. Elektrikli süpürge fırçası ve aparatları: Elektrik süpürgesi tozları temizler ama onunda aparatları ve fırçası mikrop ve bakteri barındırabilir. Fırçanın etrafına dolaşmış halı lifi veya saçları makasla keserek temizleyin.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.