Evkolay.net BLOG

Banyolarda,mutfaklarda,bodrumlarda,dolap arkalarında ve başka kuytularda bekleyen sevimsiz mantarlar; Alerjiden baş ağrısına kadar pek çok sağlık problemlerine yol açan küflere teslim olmayın! Küf,sıcak,rutubetli ve karanlık yerlerde oluşan bir mantar çeşididir. Doğal alanlarda küfler fazlasıyla görülür. Mesela toprakta,tohum,saman ve ağaçlarda çok miktarda küf görülebilir. Üstelik sene boyunca teneffüs ettiğimiz havada da küf vardır. Yalnız bu küfler havada değil yaşam alanımız olan evin içindeyse büyük bir problemle karşı karşıyayız demektir.

Küfler genellikle mutfak,çöp kutusu,halı,banyo,ıslak nemli çamaşırlar,bodrum ve tavan arası gibi karanlık güneş ışığı almayan nemli ortamlarda görülürler. Sıvası ve alçısı hasar gördüğü için su çeken duvarlarda,nem almış duvar kağıtlarında,sızdıran su borularının çevresinde veya çürüyen mutfak dolaplarında da küf görülebiliyor. Evlerin ve yaşam alanlarının yeterli havalandırılmaması da daha basit artmasına neden oluyor. Küflerin bazıları siyah ya da yeşil tonlarıyla hemen dikkat çekerken,bazıları renksiz olabiliyor ya da kabarmış duvar boyası gibi görünebiliyor. Kendine has bir kokusu olan küf,ev havasına uçucu organik birleşenler yayıyor ve solunum yolu ile çeşitli hastalıklara yol açıyor. Farklı özelliklerde binlerce türü bulunan bu küflerin bazıları (mesela aspergillus,alternaria ve penicillum) alerjiye neden oluyor. Küf alerjilerinin belirtileri arasında hapşırma, burun akıntısı ve burun kaşıntısı yer alıyor. Ama elbette en sağlıklı yöntem alerji testi yaptırmak. Küf başka solunum yolu hastalıkları,baş ağrısı gibi problemlere de zemin oluşturabiliyor.

Küfü engellemenin yolları

Elbette ki küfün en önemli nedeni kapalı mekanlardaki nem. Dolayısıyla öncelikli nem kaynaklarını bulup sorunu çözmek gerekiyor. Bunun yanı sıra saksı çiçekleri de küflerin üremesi için uygun ortamlar olduğundan,bu çiçekleri olabildiğince hava alan ortamlarda bulundurmakta yarar var.

Nemli ihtimali çoğunlukta sayılabilecek banyo ve lavabolar yeterince havalandırılmazsa tam bir küf yuvasına dönüşebilir. Dolayısıyla her duştan sonra pencereyi ya da kapıyı açıp ortamı havalandırmak gerekiyor. Aynı uygulama çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi içinde geçerlidir. Makinenizi boşalttıktan sonra makinenizin kapak kısmında kalan kurulayın ve kapağı açık bırakarak makinenin içini havalandırın. Duvarlarınız nemlenmiş ise seyreltilmiş çamaşır suyuyla silerek küf oluşumunu engelleyebilirsiniz. Elbette duvarların nemlenmesini önlemek için yalıtıp yaptırmanızı da öneriyoruz.

Küf nasıl temizlenir

Mutfak: Fayanslardaki küf için çamaşır suyu etkili su kullanarak küften kurtulabilirsiniz. Mutfak malzemelerinizde küf kokusu varsa bunları kahve telvesiyle ovmak ve toz hardal kullanmak işe yarar.

Banyo: Fayanslar için burada da çamaşır suyu katkılı su ya da küf temizleyici kullanabilirsiniz. Küf bu yöntemle temizlenmiyorsa, küflenen derz dolgusunu kazıyıp yenisini uygulamanız kökten çözüm olacaktır. Lavabo ve Küvet çevresinde derz dolgu yerine silikon iyi bir seçim olacaktır.

Diğer: Giysileriniz de küf lekesi varsa amonyaklı su ile yıkaya bilirsiniz. Küf kokusundan elbiselerinizi kurtarmak içinde kaynar sütte bekletip sonra yıkayın. Mobilyalardaki küf kokusundan kurtulmak için de en iyi yol sıcak zeytinyağı ile uygulama yapmaktır.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.