Evkolay.net BLOG
14 Ocak 2014

EVİNİZİN BALKONLARINI RENGARENK ÇİÇEKLERLE GÜZELLEŞTİRİN

Hepimiz ev seçerken “Şöyle güzel, kocaman bir balkonu olsun” diye aklımızdan geçiririz. Çünkü balkonlar, dört duvar arasında geçen stresin, kapalı mekan sıkılganlığının bir nebze olsun atıldığı; kimilerine göre “ufak bir çıkıntı”, kimilerine göre ise “dışarıya açılan kocaman bir pencere”dir. Bu pencereler istenilirse daha renkli, daha iç açıcı, daha mis kokulu bir hale getirilebilir. Nasıl mı? Tabi ki balkonumuzun sağına soluna yerleştireceğimiz küçük çiçeklerle, bitkilerle…

Çocukluk hatıralarımızda yer alan fesleğen, ıtır, küpe çiçekleri, pencerelerden salkım salkım sarkan karanfiller veya sakız sardunyalarını artık pek göremiyoruz ama geniş bir kullanım alanı bulması yüzünden saksı bitkileri  günümüzde de rağbet görüyor. Balkon, teras veya pencere önünde yetiştirdiğimiz çiçekler bahçe hasretini bir nebze azalttığı gibi evimizin güzelliğine  katkıda bulunuyor. Peki evimizin olmazsa olmazı balkonları için hangi bitkileri seçmeli ve onların sağlıklı gelişimleri için nelere dikkat etmelisiniz?

Her şeyden önce seçtiğiniz bitkinin; bulunduğunuz yerin iklim koşullarına uygun olup olmadığına ve balkonunuzun  güneşli mi yoksa gölge mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki her bitki her iklimde yetişmez. Bulunduğunuz bölgenin şartlarına uygun “dışarıda” yetişebilecek bitkiler tercih edilmelisiniz. Ayrıca balkonunuzun metrekaresi de balkon bitkilerinin seçilmesi ve yetiştirilmesi açısından oldukça önem arz eder. Çünkü küçük alanlarda hacimli bitkilerin tercih etmek doğru değildir. 

SAKSI SEÇİMİ

Saksı seçimi oldukça önemlidir.  Seçilecek saksının büyüklüğü dikilecek bitkiye uygun olmalıdır. Sığ  olanlar daha çok kısa köklü mevsimlik çiçeklere uygundur. Özellikle çalı türü kalıcı bitkilerde büyük saksı kullanmak gerekir.

Toprak saksılar, gözenekli olması sebebiyle toprağın aşırı su tutmasını önler. Bu özelliği ve doğal görüntüsü açısından toprak saksılar en çok tercih edilen saksı türlerindendir. Duvarlara takılabilecek çiçeklikler ve askılı saksılar ise yer kazandırması açısından iyidir. Ancak pencere önü veya balkon demirlerine monte edilecek saksıların emniyetli olmalarına ve sulama sırasında problem çıkarmamalarına dikkat edilmelidir.  

TOPRAK SEÇİMİ

Saksı bitkileri yetiştirilmesinde yapılan hatalardan biri ve en önemlisi saksıya bahçe toprağı konulmasıdır. Bahçe toprağı yerine hazır dış mekan toprak karışımları steril ve hafif olmaları açısından çok daha uygundur. İyice çürümüş bahçe kompostu da biraz  iyi toprak ve kum karıştırılarak saksılarda kullanılabilir. Kaktüs cinsleri fazla kumlu, asitli toprak seven bitkiler ise humuslu toprağa dikilir.

Saksı bitkileri topraktaki besin maddelerini kısa sürede tüketirler. Bu yüzden dikimden 6-8 hafta sonra besin verilmeye başlanmalıdır. Kalıcı bitkilerde, uzun etkili granül veya çubuk gübreler ayda bir verilir. Mevsimlik türleri ise 2 haftada bir suda eriyen bir gübre ile sulamak daha uygundur. Bu besinler bitkinin cinsine göre seçilir. Özellikle mevsimlik çiçeklerde aşırı besin vermemeğe dikkat edilmelidir.

Kalıcı bitkilerde saksı değiştirilmiyorsa ilkbaharda gübre takviyesi yapılır. Üst toprak köklere zarar vermeden  2-3 cm. kazınarak alınır. Yerine eski gübre ile karıştırılmış taze toprak ilave edilir. Hazır  bio gübreler de bu iş için uygundur.  

 

SULAMA

Sulama saksı bitkileri için önemlidir. Her bitki su ihtiyacına göre düzenli sulanır. Yalnız aşırı sulama topraktaki besin maddelerinin akıp gitmesine sebep olur. Su verildiği zaman alttaki drenaj deliğinden hafifçe sızması yeterlidir.

Dikim sırasında saksı diplerine 1 cm kalınlığında çakıl veya kırık tuğla parçaları konarak drenaj sağlanmalıdır. Sulama sabah güneş çıkmadan veya akşam üstü yapılmalı, bitkiye çok soğuk su verilmemeye özen gösterilmelidir.

 

BİTKİ PROBLEMLERİ VE ÇARELERİ

Bitkiler ışık isteklerine göre doğru cephelere yerleştirilmelidir. Güneş seven çiçekler gölgede açmaz. Gölge sevenler ise güneşli yerde kavrulur ve çabucak ölür. Fazla rüzgâr da bitkileri rahatsız eder.

Saksı bitkilerinde en sık görülen problem aşırı sulama sebebiyle çürümedir.

Bunun dışında Mantar ve böceklere de saksı bitkilerinde çok sık rastlanır. Hastalık fark edildiği anda ilaçlama yapılmalıdır. Bitkiler üzerinde oluşabilecek tırtıl ve salyangozlar ise elle toplanıp yok edilmelidir.

Karıncalar da bitkilere çok zarar verir. Görüldüğü zaman granül şeklinde satılan karınca ilacı az miktarda saksı  toprağına serpilerek yok edilir.

Beyaz sinek özellikle sardunya, cam güzeli, begonya ve küpe çiçeklerine musallat olur. Mücadelesi zordur. Görüldüğü anda ilaç yapılması ve ilaçlamanın sinekten kurtulana kadar üç günde bir tekrarlanması gerekir.

BALKON VE TERASLARDA YETİŞTİRİLEBİLECEK BAZI BİTKİLER

Lavanta:  Bakımı kolaydır. Geçirgen her tür toprakta sağlıklı gelişir. En sevdiği toprak kireçli topraktır. Saksı içinde güneşli bir alana yerleştirebilirsiniz. Soğuklardan hoşlanmaz. En önemli isteği budamadır. Toprağını  havalandırın. Zenginleştirmek içinse iki yılda bir organik gübre ve kompostla toprağı destekleyin.


Begonvil:
 Toprak açısından dertsizdir. Geçirgen bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Kuvvetli budamaya  dayanıklıdır. Doğrudan güneş alan, rüzgardan korunaklı yerlerde yetiştirin.


Yasemin:  Pembe renkli tomurcukları yaz aylarında açar. Nemli-geçirgen topraklarda mutlu olur. Saksıda  yetiştirdiğiniz bitki için fazla rüzgar almayan korunaklı köşeler tercih edin.

 

Orkide:  Aydınlıktan hoşlanır. Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu yaşar. Yapraklarına bakarak  ihtiyacını anlayabilirsiniz. Yapraklar koyu yeşil ve yumuşaksa bitki az ışık alıyor demektir. Bunun için yerini mutlaka değiştirmelisiniz. Sarımsı ya da kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Beyaz, pembe, sarı, mor gibi farklı renklerde ve bambu orkide, minyatür gibi farklı türleriyle evinize misafir edebilirsiniz.

 

Aşk merdiveni: Sarkık formu, yapraklarının görüntüsüyle dikkat çeken bir başka iç mekan bitkisidir. Nemli ortamı sever. Gelişim  döneminde bolca sulamalısınız. Kış aylarında ise daha az su vermeniz yeterlidir. Nisan-ağustos  aylarında 15 günde bir gübrelemeyi ihmal etmeyin. Bu uygulama bitkinizi mutlu bir görünüme kavuşturur.

Atatürk çiçeği :  Yeşil-kırmızı yapraklarıyla renkli bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığında kalmayı sevmez. İlkbahar ve yaz aylarında  bolca sulama yapmanız bitkiyi kuvvetlendirir. Çiçeklenme döneminde, su miktarını azaltmalısınız. Her yıl nisan  ayında saksısını değiştirirseniz, daha sağlıklı gelişir.

Begonya: Nem oranı yüksek ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir. Yaz döneminde bitkinizi bolca sulamalısınız ve ayrıca yapraklarına su püskürtmelisiniz. Kış dönemindeyse toprağı kurumayacak şekilde sulamanız yeterlidir.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.