Evkolay.net BLOG
13 Aralık 2013
Enerji günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Tüm canlılar varlıklarını devam ettirmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Aynı durum teknolojinin devam etmesi ve modernleşme için de geçerlidir. İnsanlar asırlardan beri dünya üzerinde birbirleri üzerinde egemenlik kurma yarışı hatta savaşı içinde olmuşlardır. Daha güçlü olma isteği her çağda ülkeleri karşı karşıya getirmiş ve bazen onarılması imkansız yıkımlara neden olmuştur. Günümüzün modern toplumlarının dünya üzerindeki varlıklarını devam ettirmeleri için enerji kaynaklarına ve bunların yönetimini elinde tutmalarına ihtiyaçları vardır. Bir zamanlar dünya üzerindeki enerji kaynaklarından en önemlisi olan kömürün yerini bugün petrol almıştır. Petrolün hayatın tüm alanlarına nüfuz ettiğini düşündüğümüzde bu enerji kaynağının değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Ancak gelişmiş ülkeler petrol ve benzeri kaynakların bir gün tükeneceğinin farkındadırlar. Petrolün yerini henüz alamamış pek çok enerji kaynağı keşfedilmekte ve bunların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalarda enerji kaynağının ekonomik değeri, kullanım kolaylığı, kullanım alanı genişliği, devamlılığı gibi pek çok etmenin değerlendirilmesi yapılmakta ve petrole alternatifler üretilmektedir. Bu kaynaklardan bir tanesi de “Güneş Enerjisi”dir.
Güneş enerjisinin bugün için petrolün tahtını ele geçirmesi pek mümkün görünmüyor ancak bu enerjinin pek çok alanda kullanılıyor olması ve ar-ge çalışmalarının ciddi bir şekilde devam ettirilmesi çevre duyarlılığı olanlar için son derece sevindirici bir durum teşkil ediyor. Güneş enerjisinin diğer enerji türlerine göre artıları ve eksileri mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Güneş Enerjisinin Avantajları:
Güneş bol ve tükenmeyen bir enerji kaynağıdır.
Duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi çevreyi kirleten faktörler olmadığından en temiz enerji türüdür.
Enerjiye ihtiyaç duyulan her yerde yararlanılabilir ve yerel uygulamalar için elverişlidir.
Güneş, tüm dünya ülkelerinin yararlanabileceği bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle ülkelerin enerji bağımlılıkları ortadan kalkabilir.
Birçok uygulamada fazla karmaşık teknolojilere ihtiyaç duyulmaz.
Kurulan sistemlerin bakım maliyetleri yok veya çok azdır.
Güneş enerjisi doğabilecek arızalardan etkilemez. Mesela ulaşım şebekelerinde yapılan değişiklikler enerjinin tümünü etkilemeyecektir. 
    
Güneş Enerjisinin Dezavantajları:

Güneş enerjisinin yoğunluğu azdır ve sürekli değildir. İstenilen anda istenilen yoğunlukta bulunamayabilir.
Güneş enerjisinden yararlanmak için yapılması gereken düzeneklerin yatırım giderleri bugünkü teknolojik aşamada yüksektir.
Güneşten gelen enerji miktarı bizim isteğimize bağlı değildir ve kontrol edilemez.
Birçok kullanım alanının, enerji arzı ile talebi arasındaki zaman farkı ile karşılaşılmaktadır. Güneş enerjisinden elde edilen ışınım talebinin yoğun olduğu zamanlarda kullanılmak üzere depolanmasını gerektirir. Enerji depolaması ise birçok sorun yaratmaktadır.  

Güneş enerjisinin kullanım alanlarından birisi de evlerin ısıtılmasıdır. Evlerimizi ısıtmak için kullandığımız doğalgaz, fuel-oil, elektrik, kömür gibi kaynaklara alternatif olarak düşünülen bu sistemlerin kurulum maliyetleri şu an için yüksek. Ancak sürekli ilerleyen teknolojinin bu maliyetleri düşürmesi yakın zamanda güneşin ısıtıcı etkisini soğuk kış gecelerinde de hissetmemizi sağlayabilir. 

BİRKAÇ TAVSİYE:
Bu tür sistemleri kurarken uzmanlık alanı ısı ve güneş enerjisi olan makine mühendislerinde yardım alınmalıdır. Bu sistemin verimliliği sıcak suyun iletimi sırasındaki yalıtımına bağlıdır. Sistem çok iyi bir şekilde yalıtılmalıdır. Güneş paneli kullanarak evimizi ısıtmak çevrenin korunması adına çok faydalıdır. Evlerimiz sıfır atık ile ısıtılabilir. Sistem kurulumunda güneşin kış mevsimindeki konumu dikkate alınarak tasarım ve inşaat yapılmalıdır. 

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.