Evkolay.net BLOG

Ev sahipleri genelde eski evlerini yeni evlerle kıyaslayıp acaba evi satıp yeni bir ev mi alsak derler. Oysa evde yapılacak birkaç tadilatla eski evinizi belki yeni evlerden daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bu sayede yıllarınızı geçirdiğiniz sokağınızı ve komşularınızı terk etmek zorunda da kalmazsınız.

Şimdi eski eviniz için neler yapabiliriz bir bakalım. Dilerseniz ilk olarak mutfaktan başlayalım.

Güzel bir mutfak hem size kolaylık sağlar, hem de evinizin değerini artırır. Fakat pişman olmamak için iyi bir plan yapmak lazım.

Mutfakta yenilik yapmak için bir mimardan yardım alsanız bile, evinizde nasıl bir mutfak istediğinize siz karar vermelisiniz. Aşağıdaki listeyi gözden geçirip, ne istediğinizden emin olduktan sonra mimar veya usta arayışına girmeniz daha sağlıklı olur.

*Evinizdeki mutfağınızda beğenmediğiniz şeyler nedir?

Dolapların yerimi? masanın yeri veya buzdolabının uzak olması mı? Yoksa  mutfak dolaplarınızmı eski?

*İyi malzeme seçmeliyiz.

Ahşap olan dolaplar lamine, mdf veya sunta olan dolaplardan çok daha sağlamdır. Metal olan dolaplar ise çok daha fazla hijyenik  alan sağlarlar.

*Evinizdeki dolap sayısı fazla mı olmalı?

Çok yüksek tavanlı bir eviniz var ise, tavan yüksekliğinde olan mutfak dolaplarını seçebilirsiniz.Eşyalarınızın bir kısmını açık raflara yerleştirmek bazen iyi bir çözüm olabilir.

*Yeni mutfağınız evinizin dekoruna uyuyor mu?

Malzeme seçerken evinizin geri kalan eşyaları ile uyumlu renkler seçmeye çalışın.

*Farklı olmalı. 

Bir duvardan öbür duvara dolap kaplamak veya tavana kadar olan dolaplar mutfağın dar görünmesine neden olur. Mutfak da bir pencere varsa pencereden gelen ışığı kesmemeye özen gösterin.

*Lavabo ve musluğun yeri değişecek mi?

 Bulaşık makinesi ve lavaboyu musluğa yakın bir yere konumlandımanız iyi olur. Eğer tamamen farklı bir tesisat yapılacaksa dolaplar takılmadan önce ustanın bunların yerini iyi belirlemesi gerekir. Duvarların kırılıp,boruların döşenme işi, zeminin yenilenmesi de dolaplarından önce yapılması gerekir.

*Pirizlerin yerlerinde oynama olacak mı? 

Eski fırın,ocak ve aspiratörünüzü yerine ankastre ürünler almaya karar verdiyseniz  veya aydınlatma sisteminizi değiştirecekseniz, bunlar için yeni elektrik tesisatı gerekir. Elektrik işleminin de  dolaplardan önce bitmesi gerekir..

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.