Evkolay.net BLOG
21 Aralık 2013

İnsanoğlu, var oluşundan bugüne kadar ki tüm zamanlarda barınma ihtiyacı içinde olmuştur. Ünlü bilim adamı Maslow’un “İhtiyaçlar Hiyerarşisi”nde ikinci sırada bulunan güvenli bir barınak içinde olma ihtiyacı insanın varlığını devam ettirmesinde önemli bir yere sahiptir. İlkel insanların mağaradaki yaşamlarına ait arkeolojik kazılarda bu mağaraların hem çevresel tehlikelerden koruyucu bir özellik taşıdığı hem de insanın temel ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlayacak bir yapıda oldukları anlaşılmaktadır.

Binyıllardan beri dünya üzerinde yaşam mücadelesine devam eden insanlar çağın koşullarına ve coğrafi özelliklere uygun yapıda barınma çözümleri bulmaya çalışmışlardır. İlk çağlardaki soğuktan korunmak amacıyla mağara girişlerini büyük kayalarla kapatan insanların torunları bugün binalarını mantolama sistemleriyle kaplayarak soğuğun olumsuz etkilerini azaltama çabasına girmektedirler. Teknolojinin sürekli değişmesi ve yenilenmesi hayatın tüm alanlarında olduğu gibi bina yapılarında da zorunlu değişimlere neden olmaktadır. Eskiden düşmandan korunmak için yer altı şehirleri kuranların yerini günümüzde evlerine ve iş yerlerine alarm ve güvenlik kamerası sistemleri kurduranlar almıştır.

İnternet ağının güçlenmesi, akıllı telefon ve bilgisayarların hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği düşünüldüğünde binaların da akıllı olmasına bugün için şaşırmamak gerekir. Bina güvenliğinin, ısıtma ve serinletme sistemlerinin, yangın söndürmenin, aydınlatmanın, asansör sistemlerinin ve diğer modern sistemlerin bilgisayarlar tarafından gerçekleştirildiği akıllı binaları görmek için artık Amerika’ya, Avrupa’ya veya diğer gelişmiş ülkelere gitmeye gerek kalmadı. Artık ülkemizde de akıllı binalar yapılıyor ve yapılmaya devam edecek.

Teknolojik yenilikleri aklıyla üreten ve bunları “AKILLI”sıfatıyla nitelendiren insanoğlu bu faaliyetlerini yaşadığı çevreyi ve doğayı tahrip etmeden yapabilirse aklıyla bin yaşayacaktır.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.