Evkolay.net BLOG

İstanbul'da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçelerden biri, Anadolu yakasında bulunan Maltepe, denize kıyısı olması gibi başlıca nedenlerle daha fazla ilgi görmekte ve hızlı bir nüfus artışı yaşamakta.  2009 yılında 400 binli nüfusu olan Maltepe'de şimdilerde nüfus 500 bini görmüş durumda. Ayrıca Maltepe eski zamanlarına göre çok daha düzenli bir ilçe olmuş durumda. Özellikle yakın zamanda gelecek olan metro hattı Maltepe'nin çehresini epey değiştireceğe benziyor.

Doğal olarak bu nüfus artışı bir çok şeyi etkilediği gibi gayrimenkul sektörünü de ciddi şekilde etkilemiş durumda. 2013 yılında yapılan fiyat araştırmalarına göre Maltepe'de satılık daire fiyatları merkezde 170 - 200 bin TL arasında görülürken, merkez dışında kalan semtlerde 110-170 bin TL arasında değişmekte. Maltepe'de kiralık  dairelere baktığınızda ise merkezi yerlerde ev kiraları 750-900 TL arasındayken merkez dışında 500-600 TL arasında kiralık daireler bulunabilmekte. Bölgede bulunan  Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü ve Yeditepe Üniversitesi Kampusu ve bu kampustaki  öğrencilerin gün geçtikçe artması kiralık daire fiyatlarını yükseltmiş durumda. Tabi bu bahsettiğimiz fiyatlar Maltepe'de ikinci el satılık daire fiyatları. Eğer yeni yapılan konut projelerini değerlendirmek isterseniz o zaman karşınıza farklı bir tablo çıkıyor.

Son zamanlarda Maltepe'de çok sayıda konut projesi yapılmış durumda ve halen bir çoğu yapım aşamasında. Maltepe konut projelerinde ise fiyatlar 300 bin TL den başlayıp 900 bin TL ye kadar yükselmekte. Bu konut projelerinden daire kiralamak istediğinizde ise en az 1500 TL yi gözden çıkartmanız gerekmekte. Bu fiyat, semt ve evin özelliğine göre 3-4 bin TL ye kadar yükselebiliyor. Ancak buna rağmen Maltepe'nin genelinde 20-30 yıllık eski yapılar genele hakim durumda. Bu nedenle Maltepe'de sahibinden satılık daire bulma olanağınız çok fazla. Tabi bunlara genelde orta gelire sahip halkımız ilgi göstermekte. Bu tarz eski yapıların olduğu semtlerde iskan problemi de ciddi bir sorun olmuş durumda. Yeni yapılan projeler genelde boş arsalara değil de gecekonduların olduğu alanlara yapılmak durumunda oluyor. Tabi bu da gecekonduların yıkılması ve o evlerde kalan kişilere de daire verilmesi gibi durumlardan dolayı, ev fiyatlarının biraz daha yükselmesine neden oluyor. İskanla ilgili sorunlar da biraz daha çözüldüğünde fiyatlarında daha aşağılara çekilmesi bekleniyor. Yeni yapılanmanın bu kadar fazla olması doğal olarak iş olanaklarını da yakından etkiliyor. Özellikle yapı sektöründe çok fazla iş imkanı var. Sektördekilerin en çok yakındığı şeylerin başında kalifiye eleman bulmak geliyor. Örneğin asansörcü iş ilanları ve iç tasarım ve mimarlık iş ilanları çok arttığından bu sektörlerde eleman bulmakta çok zorluk çekiliyor. 

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.