Evkolay.net BLOG
12 Şubat 2014

Mutfak temizliğine buzdolabından başlayabilirsiniz. Buzdolabımızdaki yiyecekleri bir masa üzerine boşaltıp seçelim, atılacakları atıp buzdolabı poşetine koyulacaklarında koyalım. Deterjanlı su ile silip iyice durulayalım, eğer buzdolabınızın içinde koku varsa portakal kabuğunu ve suyunu dolabın içine sürüp durulama bezi ile iyice silin.

Fırın temizliği: Bulaşık deterjanı ve amonyaklı beyaz sıvı deterjanla fırınımızı iyice temizleriz gereken yerler tel yardımı ile bastırılarak tellenir ve iyice durulanır. Bu arada fırının arkasını ,önünü, yanlarının temizliğini de yaptıktan sonra sıra fırının altını temizlemeye geldi. Bir   kova ve pas, pas yardımı ile çamaşır suyu, amonyaklı beyaz sıvı deterjanla  temizlemek işinizi kolaylaştıracaktır.


Mutfak dolaplarının temizliği:Tabakları, bardakları bir masa üzerine alalım dolabın içini boşalttıktan  sonra  deterjanlı su ile temizleyelim. Yıkanacak mutfak malzemeleri varsa onları bulaşık makinesine atıp yıkayalım. Küçük ev aletlerini beyaz sıvı amonyaklı deterjan ve bulaşık deterjanı ile  temizleyip durulayalım. Kuruladıktan sonra yerlerine  yerleştirelim.


Baharatlıkları boşaltıp yıkayıp yerleştirelim, kuru baklagillerimiz varsa son kullanma tarihlerini de  gözden geçirip, temiz  kavanozlara aktaralım .

Mutfak perdesi yıkanabilir türden ise çamaşır makinesine atıp yıkayalım.

Mutfak halısını daha önce yıkatmışsınız üzerini beyaz sabun ile silip  fazla ıslatmadan durulayın. 

Mutfak masası ve sandalyeleri de  deterjanla  silin, durulayın ve  kurulayın.

Mutfak tezgahının da   üzerinde  (çay-şeker kavanozu, baharatlık vs.) temizlendikten sonra yerlerine yerleştirelim ve tezgah üzerini temizleyelim.

Aspiratörü  parçalarına ayırıp, her bir  parçasını da deterjanlı su ile  temizleyelim. Bu işlemde 10 dakika  kadar sürer.

Çöp kovasını yıkayıp, balkona atalım kapağı açıp havalandıralım.

Duvarlar fayans ise  fayanslar beyaz amonyaklı sıvı  deterjan ve bulaşık deterjanı ile temizleyip iyice durulanır. Eğer duvar kağıdı ise sadece bulaşık deterjanı ile silmek yeterli olur.

Cam temizliği: Bulaşık deterjanlı bez ve ıslak durulama bez yardımı ile temizlenir ve kurulanır. Mutfak perdesi yıkanmış sa perde asılır. Daha sonra yerlerin temizliği yapıldıktan sonra dışarıda kuruyan mis gibi sabun kokulu halımızı da serip mutfağımızın temizliğin bitiriyoruz. Mutfak geniş ise mutfak masası, dolap gibi bazı eşyaların yerlerini arada bir değiştirirseniz mutfağınız gözünüze daha güzel görünecektir. Mutfak temizliğinden önce mutfak için küçük alışverişlerde yapmak size iyi gelebilir örnek olarak . Mutfak süsleri, vazo, çiçek, kapı boncukları  gibi..  mutfağınızı renklendiren objeler  mutfağın havasını değiştirir.

Blog Kategorileri
EMLAK PORTALI (8)
Satılık Daire (5)
Kiralık Daire (1)
DAİRE BAKIMI (12)
SAĞLIK (1)
SİZDEN GELENLER (22)
ŞEHİRLERİMİZ (4)
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.