Ergenlik Nedir?
11.01.2016

Ergenlik yetişkinliğe ilk adım evresi olarak tanımlanan erkek ve kız çocuklara göre farklı yaşlara tekabül eden bir evredir.

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Genel olarak 12-21 yaşları arası ergenlik yaşları olarak kabul gören yaşlardır. Kızlar erkeklere göre daha erken ergenliğe girebilmektedir.

Erkekler Ergenliğe Girdiğini Nasıl Anlar?

Erkeklerde ergenlik belirtileri olarak ilk göze çarpan sesi kalınlaşıp çatallaşmasıdır. Boy hızlı bir şekilde uzar. Deri yağlanmaya ve sivilceler çıkmaya başlar. Vücut yapısı değişir ve irileşir. Cinsel yönelimlerde artış gözlemlenir ve üreme organları bir yetişkin gibi çalışmaya başlar.

Ergenlik Ne Zaman Biter?

Ergenlik 21 yaşında tamamen bitmiş olur. Aslında bu dönem yaşla belli olmaktan ziyade daha çok geçirilen değişimin tamamlanması olarak daha net gözlemlenebilir. Vücudun yapısı tam olarak oturmuş olur. Kişi düşünce yapısı olarak da belirli biz düzeye gelmiştir.

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik dönemiyle ilgili sorunlar ergenliğe erkekler nasıl girer sorusundan daha kritiktir. Çünkü bu dönem yaşanabilecek sorunlar aile ve çevresel olarak çok ciddi bozulmalara ve kopmalara sebep olabilir. Ergenlerin genel davranış yönelimleri asi ve uzlaşmayan yöndedir. Bu tür bir değişimi fark edemeyecek olan aile bireyleri ile ergen arasında ciddi problemler yaşanabilir.

Madde kullanımı, depresyon ve yeme bozuklukları bu dönemde ortaya çıkması muhtemel sorunlardan bazılarıdır. Özellikle sosyal çevrenin değişmesi ve aile bağımsızlığı ile karakterize edilmiş bir ergen çevrenin de etkisiyle zararlı maddelere, özellikle sigara ve alkole bulaşabilmektedir. Asıl tehlike ise uyuşturucu maddelere bu dönemde bulaşan ergenlerin tedavileri için çok daha uzun yıllar gerekmesidir.

Ergenler bu dönemde ilginin hiçbir çeşidini beğenmeyebilirler ama ilgisiz kalmak da istemezler. İçine kapanık olmak istemekle coşup eğlenmek istemek arasındaki çizgi neredeyse belirsizdir.

Ergenlik ile ilgili problemler önemsenmelidir. İlerleyen dönemlerde aile için çok daha büyük sorunlara yol açmadan önce ergenlik problemleri uzmanlar desteği ile çözümlenmelidir. Madalyon Psikiyatri Merkezi ergenlik problemlerinizle ilgili destek alabileceğiniz uzman kuruluşlardan birisidir. Hayata yeni adım atan bireyleri sorunsuz şekilde yetiştirmek için Madalyon Klinik desteği daima yanınızdadır.  

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.