Ev Dekorasyonunda Farklı Tarzlar
17.07.2014

Eviniz için farklı ve popüler bir dekorasyon tarzı oluşturmak istiyorsunuz ancak nasıl bir tarz seçeceğinize karar veremiyorsanız ev dekorasyonunda tercih edilen tarzları göz önüne alarak fikir oluşturabilirsiniz. Genel olarak ev dekorasyonunda sürekli farklı ve yeni modeller geliştirilse ve esasen ev dekorasyonu tam olarak uzman bir iç mimar tarafından evinizin özelliklerine göre belirlenecek olsa da, yine de işe başlamadan önce zihninizde farklı fikirlerin oluşması için en fazla tercih edilen ev dekorasyonu çeşitlerini bilip bunları göz önüne almanızda yarar vardır. Siz tarzınızı belirlediğinizde zaten gerisi daha kolay gelecek ve her şey sizin hayal gücünüzün sınırlarında gelişecektir.

 

Ev dekorasyonunda klasik tarz

Dekorasyonda klasik tarz seçmeniz demek el işlemeli mobilyalardan veya uzman bir dizaynerin elinden çıkmış mükemmel ve farklı mobilya çeşitlerinden hoşlanıyorsunuz demektir. Çünkü klasik tarzda tercih edilen mobilyalar bu tarz mobilyalardır. Klasik tarzda tercih edilen renkler daha çok kemik rengi, krem rengi, bej rengi gibi natürel olarak ifade edilen renklerdir. Klasik tarzın bir diğer özelliği de aksesuar olarak cam ve benzeri parlak ürünlerin kullanılır olmasıdır. Bununla birlikte klasik tarzda perde seçimi yine natürel, sehpa da aynı şekilde klasik tarza uygun olmalıdır.

 

Modern tarz

Modern tarz daha çok gençlerin tercih ettiği bir tarzdır. Modern tarzda düz çizgiler kullanılıp her şey daha da gösterişlidir. Bu noktada modern tarzda daha çok deri döşemeler ve mobilyanın yanında kullanılan metal objeler ön plana çıkmaktadır. Modern tarzda ayrıca aydınlatma çeşitleri de önemlidir. Bunun için doğrudan ışık veren abajur veya güzel alçı çalışması ile yapılacak olan gizli bir aydınlatma da kullanılabilir. Orta ise sehpa tarzı ürünlerde cam olanlar tercih edilmektedir.

 

Country tarzı dekorasyon

Country tarzı rahatı seven aileler tarafından tercih edilen bir tarz olup bu tarzın asıl renkleri mavi ve beyazdır. Ancak tabi ki farklı renkler de kullanılabilir. Country tarzında kullanılan koltuk kumaşlarının dokusu pamuk gibi doğal dokulardır ve koltuklar oldukça gösterişli, iri ve büyük koltuklarıdır. Minderleri de aynı şekilde gayet hacimli ve büyük minderlerdir. Country tarz dekorasyonda koltukların genel görünümü; çizgili, büyük kareli, çiçekli desenlerdir. Bu tarzda halı seçimi de önemlidir ve seçeceğiniz halı küçük bir halı olmalıdır. Tamamlayıcılara gelince de tamamlayıcı olarak doğal mobilya rengi yerine boyanmış ve daha sonra eskitme kullanılmış mobilya ürünler tam olarak country tarzını yansıtacak olan mobilyalardır.

 

Minimalist tarz

Minimalist olarak adlandırılan dekorasyon tarzı ise geniş ve ferah ortamlarda tercih edilen bir tarzdır. Bu tarzda neredeyse beyazın dışına pek çıkılmamaktadır. Eğer beyaz harici kullanılacaksa bu siyah veya natür renkler olmalıdır. Minimalist tarzda odaya zenginlik katacak fazlalık eşyalardan uzak durulur. Çünkü maksat ferahlık olduğu için daha çok her odanın bilindik eşyaları bu tarza uygun seçilip ihtiyaç olmadıkça fazlalıktan kaçınılır. Minimal tarzda tarzı yansıtması için aydınlatma kullanılmaktadır. Bunun için de küçük beyaz sehpa üstü abajurlar veya yere sabit yine beyaz aydınlatmalar kullanılmaktadır. Halı olarak ta yine mobilya rengine uygun tek renk veya kendinden desenli sade halılar kullanılmaktadır.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.