Evde Kendi Meyvenizi Nasıl Yetiştirirsiniz?
10.05.2014

SAKSIDA AĞAÇ BAKIMI

 

Bayanlar evde çiçek yetiştirmeyi severler. Ancak evde bilindik çiçekleri yetiştirmek herkesin yaptığı bir şeydir ve eğer siz evinizde farklı bir yeşillik hatta farklı bir renklilik arıyorsanız o zaman saksıda ağaç yetiştirmek size göre olabilir. Belki daha önce hiç düşünmediğiniz bu işlem özellikle Avrupa’da oldukça yaygın olan ve evinize çok daha farklı bir hava katan bir uygulamadır. Evinizde şimdiye kadar yetiştirdiğiniz küçük çaplı çiçeklerin yerine küçük meyveler veren turunçgillerden minyatür tarzda meyveler veren bitiklere kış bahçesi gibi alanlarda bakarak yetiştirebiliriz. Bu konuda iç mekanlarda yetiştirebileceğiniz bitkiler sınırlı olsa da dış mekanlarda seçenek oldukça fazladır. Ancak yine de tüm bunlar evinizin genişliğine ve sizin zevkinize göre değişiklik gösterebilecek hususlardır. Özellikle hem meyve alabileceğiniz ve hem de çiçek açacak ve evinizde güneş alan yerde yetiştirebileceğiniz minyatür ağaçlar portakal, mandalina, limon gibi türlerdir.

 

Evde Portakal ve Mandalina yetiştirirken bilinmesi gerekenler

Evlerimizde mandalina ve portakal yetiştirmek oldukça harika bir tercihtir. Çünkü hem bu meyvelerin meydana getirdiği mükemmel koku ruhunuzu dinlendirecek ve hem de oluşturduğu görsel manzara gözlerinizi dinlendirecek ve evinize çok güzel bir hava katacaktır. Bunun için özellikle dikkat etmeniz gereken dönem bitkilerin meyve vermeye geçiş dönemidir. Bu dönemde özellikle bakımlarına itina göstermek ve takviye gübreleme yapmak gerekmektedir. Mandalinalarda saksıların en azından 30 santim derinliğinde ve 40 santim genişliğinde olan saksılarda yetiştirilmesi gıdasını daha rahat alması için önemli olacaktır. Bu meyveler sonbaharda meyveye geçeceği için eylül, ekim ve kasım aylarında daha sıcak bir ortamda kalmaları daha verimli olmalarına neden olacaktır. Özellikle mandalinalarda ince dallarda yoğun bir meyve verimi meydana gelecek olursa bu durumda mutlaka meyveleri kontrol etmek gerekecektir. Çünkü bazı meyvelerde hastalık meydana gelebilmektedir. Bu ise dal kırılmalarına sebep olur. Bunun olmaması için de hastalıklı meyveleri mutlaka olgunlaşmadan toplamak gerekmektedir. Ayrıca bitkilerin toprak nemini kontrol ederek buna göre sulama yapmak ve yapraklarını da kontrol ederek eğer bir farklılık gözlemlenirse bakımını yapmak gerekmektedir.

 

Evde kumkuat yetiştirilebilir mi?

Özellikle Marmara, Akdeniz ve Ege’de yetişen kumkuat güzel meyvelerini evinizde saksıda da verebilmektedir. Kumkuat için tercih etmeniz gereken saksı 40 santim derinliğinde ve 30 santim genişliğinde bir saksı olmalıdır. Kumkuatın bakımı biraz daha kolaydır çünkü senede sadece bir defa toprak değişimi yapmanız yeterli olacaktır. Kumkuattan iyi bir meyve almak için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de mutlaka bol güneş almasıdır. Eğer evinizde bu meyveye bol güneş veremeyecekseniz bu meyveyi tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Bunun dışında meyve verim zamanında ek gübre takviyesi ve yeterli sulamayı yaptığınızda oldukça güzel verim alacaksınız.

 

Saksıda Zeytin ağacı yetiştirilebilir mi?

Zeytin ağaçları dünyada belki de en uzun ömürlü ağaçlardandır ve yeşil yaprakları asla eksik olmamaktadır. Bu nedenle de özellikle dekoratif amaçlı olarak tercih edilmektedir. Zeytin ağacı saksıda yetiştirilebilir ancak saksıda gövde gelişimi az olduğundan istediğiniz sonucu tam alamayabilirsiniz. Zeytin ağaçları saksıda fazla verim vermemektedir. Bu nedenle zeytin ağacı saksıda fazla tercih edilmemektedir. Ancak eğer zeytin ağacınızı özellikle sonbaharda güzel güneş alabilecek yerde muhafaza edebilir ve toprak bakımını güzel yapacak olursanız bu durumda istediğiniz sonucu almanız da mümkün olacaktır.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.