Evinizde Oryantalizm!
22.01.2014

Dekorasyonda günümüzde hala etkisini koruyan oryantalizm yıllardır modası geçmeyen bir akım. Doğu ve Doğu'ya özgü olan Oryantalizm akımında oymalı, kakmalı, bakırlı, altın varaklı ya da otantik izler kullanılır. Siz de evinizde oryantal bir köşe oluşturabilirsiniz.

Türkiye'nin özellikle Doğu illerinde ya da imkân varsa komşularından elde edilebilecek ürünler bu oryantalizmi evinize taşıyacaktır. 

Oryantalizm Doğu'ya dair olanı ifade etmek için ortaya çıkarılan bir kavramdır.Oryantalizm aslında Yakın ve Uzak Doğu toplum ve kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği batı kökenli araştırma alanlarına verilen isimdir.

Ama aynı zamanda Doğu'yu betimleyen moda akımına da ismini vermiştir. Avrupa'da Napolyon Bonaparte’ın 1798’deki Mısır Seferi’yle Doğu'ya ilginin artmasından sonra anlamı daha da yoğunlaşmış bir kavramdır.

Zamanla Doğu'nun o egzotik, gizemli yüzü giderek merak edilmeye, siyaset ve ticaret sayesinde Avrupa'da izleri görülmeye başlandı. İlk dönemde Batı'da kullanılan tasvirler daha kaba ve Doğu'yu görüldüğü yerden taraflı bir biçimde anlatmaya yönelik olsa da artık çok daha yumuşak bir imajı var.

Oryantalist dekorasyon da bugün hala ilgimizi çeken bir kavram. Alışılmışın dışında çizgiler taşıyan oryantalizmde biraz daha renkli, canlı ama bir o kadar da egzotik izler bulunuyor.
 
 

 
Günümüzde oryantalizmi tümden evin dekorasyonda kullanabiliriz. Yani kapı ve kapı kolları, kolon ve kiriş kesimleri, tavan yüksekliği ve zemin kaplaması gibi. Ancak daha yüzeysel olarak da kullanıp, evimize değişik bir hava verebiliriz.
 
Oryantalizm kokan Çin halısı, ipek ve Afgan işi kilimler, tablolar, bol renkli yastıklar ile evinize egzotik bir hava katabilirsiniz.
 

 
Koyu renk ağaçlı ve bol işçilik kullanılan ahşap malzemeler de yine bu konuda yardımcınız olabilir.Özellikle Fas ve Tunus'ta sıkça görülen ve artık Türkiye'de de çok yerde satılan sarkıt avizeler de aydınlatma seçeneklerinizden olabilir.
 
Aydınlatmada aşırıya kaçmadan, duvar renklerini seçerken sıcak ve pastel tonlar tercih edilerek de yine Doğu'nun yaşayan etkisini yaşam alanımızda görebiliriz.
 

Bengü Öner - Milliyet 
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.