Evinizi Yeniden Dekore Edin
15.04.2014

EVİNİZİ YENİDEN DEKORE EDİN

En önemli yaşam alanlarımız olan evlerimizin göze hoş gelmesi, zamanı yakalamak ve evimizde bir uyumu yakalamak için mutlaka dekore edilmesi gerekmektedir. Günümüzde insanlar artık ev dekorasyonuna fazlasıyla önem vermektedirler. Önceden sadece belirli bir kesimin lüks olarak tercih ettiği ev dekorasyonu artık her kesim tarafından tercih edilen ve her bütçeye uygun stillerle yapılabilen bir hal almıştır. Bu nedenle eğer isterseniz siz de evininizi birkaç dokunuş ve az bir masrafla yeniden dekore edebilir ve evinizi daha fazla sevebilirsiniz.

Evimizi dekore etmeye nereden başlamalıyız?

Ev dekorasyonunda ilk akla gelen soru elbette nereden başlayacağımız yönündedir. Bunun için yapmanız gereken ilk iş eviniz için bir tarz ve stil belirlemektir. Buna karar verirken de ev dekorasyonu için kullanılan tarzlar ve stiller hakkında kısa bir bilgi sahibi olmak ve evimizdeki eşyaların durumu en fazla hangi tarza yatkınsa buna göre bir stil belirlememiz gerekecektir.

Dekorasyonda ilk adımlar

Öncelikle dekorasyona başlamadan önce kararınızı net olarak vermeli ve sonradan değiştirmemelisiniz. Mesela işe bir pano seçiminden başlayabilirsiniz. Çünkü dekore edilmiş bir evde resim, pano olmadan olmaz. Hoşunuza giden ve beğendiğiniz bir panoyu oluşturarak işe başlayabilir ve bu panoya uygun dokularla devam edebilirisiniz. Önemli olan noktalardan birisi de mutfak ve banyo dolaplarının yerlerinin ve modellerinin mutlaka önceden belirlenip karar verilmesidir. Dekorasyondan sonra etrafta gereksiz kablo priz ve saireler olmaması için de işe başlamadan önce bunların mutlaka güzelce gömülmesi ve sonradan ortada görüntü kirliliği oluşturmaması gerekir.

Dekorasyon için fazla bütçemiz yoksa

Evimizi dekore etmek istiyoruz ancak doğrusu bunun için ayırabileceğimiz bütçemiz kısıtlı ise yapabileceklerimiz şunlardır; evimizde dar veya fazla ışık almayan bir alan varsa buraya geniş bir ayna koyarak daha ferah görünmesini sağlayabiliriz. Veya elimizde fazladan hediye gelmiş, bir şekilde biriktirdiğimiz tablo ve resimler varsa bunları bir uyum içerisinde dizerek ahenkli bir köşe oluşturabiliriz. Yine basitçe yapabileceğimiz şeylerden birisi de daha rahat ve ferah bir ortam oluşturmak istiyorsak koltuk takımımızın yanlarına koltuğumuza uyumlu, ayak çeşidine uygun abajurlar yerleştirerek bir anda ortamın daha sıcak olmasını sağlayabiliriz. Salona yaptırabileceğimiz bir şömine de evimizin havasını bir anda değiştirecektir. Salon rengini değiştirmek, tarzımıza daha yakın renkler seçerek yeniden evimizi boyatmak ta yapılabilecekler arasındadır. Salon perdelerinin yanına fonlar koymak suretiyle de dikkat çekerek güzel bir köşe elde etmiş oluruz.

Mutlaka dekoratifle çalışmak gerekir mi?

Eğer evinizi dekore etme hususunda çok ciddi iseniz ve bu iş için ciddi bir bütçe ayırmayı düşünüyorsanız bu durumda önünüzde iki seçenek vardır. Ya kendinize güveniyor ve ev dekorasyonunuz için gerekli bilgi birikimi yaparak buna zaman ayırabilecekseniz kendinizin dekorasyonu tamamlaması veya da tüm dekorasyon hizmetini adeta bir paket halinde alabileceğiniz göz önüne alarak bir dekoratifle çalışmaktır. Ancak sadece birkaç küçük dokunuşla sadece evinizin havasını değiştirmeyi düşünüyorsanız bu durumda da günümüz şartlarında bir takım fikirlerle kendi dekorasyonunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Ancak yine de hatırlatmakta fayda var ki bu iş için ciddi bir bütçe ayıracaksanız mutlaka uzman bir dekoratifle çalışmanız daha yerinde olacaktır.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.