Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri arttı
04.07.2014

Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları 780 milyon dolar, yükümlülükleri 4 milyar 579 milyon dolar arttı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ait 'Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve Yükümlülükleri' verilerini açıkladı. Belirtilen ayda net döviz pozisyonu ise eksi 169 milyar 674 milyon dolar olarak gerçekleşerek, Mart dönemine göre 3 milyar 799 milyon dolar daha fazla açık verdi. Varlıklar dağılımı incelendiğinde; bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları sırasıyla 1 milyar 352 milyon dolar ve 206 milyon dolar artarken, ihracat alacakları 784 milyon dolar azaldı. 

Yükümlülükler dağılımında ise; bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler, yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 3 milyar 374 milyon dolar, 897 milyon dolar ve 308 milyon dolar arttı. Bunlara bağlı olarak yükümlülükler 4 milyar 579 milyon dolar arttı. Nisan ayında kısa vadeli varlıklar 83 milyar 798 milyon dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 94 milyar 806 milyon dolar oldu. Kısa vadeli net döviz pozisyonu ise eksi 11 milyar 8 milyon dolar gerçekleşerek Mart dönemine göre 1 milyar 528 milyon dolar daha fazla açık verdi. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı ise yüzde 35 düzeyinde.
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.