Konut alacaklar elini çabuk tutsun!
01.08.2013

Gelişmekte olan ülkelerde faizlerinyüksek seyretmesi nedeniyle, iç piyasada konut kredisinde benzer trend yaşanacağı belirtiliyor.

Milliyet'in haberine göre, Amerikan’ın para politikasını değiştirmesinden sonra Türkiye’de ticari ve bireysel kredilerde faiz artışı oldu. Daha önce piyasaların uygunkoşullarda olmasının getirdiği marjla düşüş eğiliminde olan ev kredileri iki ay öncesine göre artış gösterdi. Aylık yüzde 0,70’lerin altında olan uzun vadeli konut kredisi faizleri komisyonlarla yüzde biri buluyor. Önümüzdeki dönemlerde konut kredisi faizlerinde düşüş değil artış seyrinin devam etmesi bekleniyor.

Konut kredisi uzmanları ihtiyaç için ev alacakların kredi kullanabileceğini ancak yatırım için ev alacakların eskisi gibi avanjlı durumda olmadığını ifade ediyor. Eskiden kira bedeli ile alınan kredilerin ödemesinin birbirini dengeleyebildiğini ifade eden Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “Eskiden kira bedelleri 10 yılda eve ödenen parayı karşılarken şimdi bu zaman 16 yıla çıktı” dedi.

‘Faiz yükselir fiyat düşer’
Konuta olan talebin kesilmemesi için faiz oranları artış gösterdiğinde ev fiyatlarında düşüş olduğunu belirten  uzmanlar, böylece piyasada denge oluşturulduğunu kaydettiler.

 Konut fiyatlarında zaman zaman aşırı yükselme olduğunu ifade eden konut piyasası uzmanları, faizlerin arttığı dönemlerde ev alma ihtiyacı olan kişilerin proje bazında fiyatları incelemelerini öneriyor.
 
Genel olarak konut fiyatlarında dikkat çekici bir artış olmaza da proje bazında fiyat farkları olabileceği belirtiliyor.

‘İnşaatçılar alım fırsatı yaratıyor’

2013’ün ilk 6 ayında hızlı düşen konut kredisi faizlerinin temmuzda global faizde yaşanan yukarı hareketin etkisiyle yükseldiğini belirten Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Temmuz sonunda sektör ortalaması yüzde 0,78’e çıktı. Konut kredisi faizleri önümüzdeki dönemde yatay seyredecektir” dedi.
 Tözge, şöyle konuştu: “Oturma veya yatırım amaçlı ev almak isteyenlere piyasayı takip etmelerini öneririz. İnşaat firmalarının sundukları ödeme kolaylıkları ve pazarlama faaliyetleri yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Konut kredilerinde sene başından beri düşen faizler kredi ile alım fırsatı yaratıyor.”
 
‘İhtiyacı olan alsın’


Türkiye’de konut kredilerinde balon oluştuğu görüşüne katılmadığını belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, konut kredilerinin Gayrisafi Milli Hasıla’nın yüzde 7’sini oluşturduğunu, bu oranın Avrupa’da yüzde 50 olduğunu söyledi.

Atay, “Amerika’da konut kredilerinin GSMH’ya oranı yüzde 85, Hollanda ve Kanada’da da yüzde 100’dür” dedi. Kentleşme projelerinin ve nüfus artışının devam ettiğini, kültürel değişimlerin yaşandığını ifade eden Murat Atay, “Türkiye’de yeni konuta olan talep devam edecek” dedi.

Faizlerin izlediği trendi göz önünde tutarak bu dönemde kredi kulllanmanın ev ihtiyaçı olan kişiler açısından uygun olduğunu kaydeden Atay, yatırım amaçlı hareket edenlere aynı öneride bulunmadı.
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.