Konut Aydınlatması Neden Boyut Değiştirdi?
26.05.2016

Günümüzde artık hemen herşey teknolojiye bağımlı hale geldi.  Bugün akıllı mobil cihazların kullanılmadığı bir sistem neredeyse yok gibi. Doğal olarak bu gelişmelerden konut aydınlatması sektörü de etkilendi. Bugün akıllı telefonumuza indirebileceğimiz bir uygulama ile uzaktan evinizin tüm konfor ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyorsunuz. Aydınlatma, havalandırma, kombinin durumu kolay ve hızlı bir şekilde mobil cihazınızdan kontrol edilebiliyor. Yine benzer şekilde aydınlatma durumu, loşlaştırma açma ve kapama teknolojik olarak gerçekleşiyor.

Bir diğer önemli durum ise insanların algısıdır. Algımızın yaklaşık %95i görseldir. Görsel algılamanın iyi bir şekilde yapılması içinse konut aydınlatması önemlidir. Bir konut aydınlatması evet, teknolojik olmalıdır; bunun yanında estetik ve konfor gibi metaları da kendi içinde barındırmalıdır. Konut aydınlatma otomasyonu son yıllarda revaçta olan bizim de önerdiğimiz sistemdir. DALI aydınlatma otomasyonu, KNX ve HVAC otomasyonları ile entegre olarak son yıllarda popülerliği artan bir otomasyon çeşididir. 2 yılda kendimi amorti eden sistem konut aydınlatması için aşağıdaki avantajları sağlar. Konut aydınlatması otomasyonu için bu yazıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

·        Haberleşme sistemi

·        Enerji tasarrufu

·        Lokal aydınlatma

·        Dimleme

·        Lamba kontrolü

Konut aydınlatmasında bir diğer unsur mekanların aydınlatma yapılırken birbirinden ayrılması ve her mekan için farklı bir aydınlatmanın tahsis edilmesidir. Örneğin mutfak aydınlatması ile çalışma odasının ya da yatak odasının aydınlatması aynı beklenemez. Bu nedenle öncelikle ev sahibine her bir mekan için hangi ihtiyacı hissettiği sorulmalıdır. Çalışma odasının aydınlatma ihtiyacı yine o odada çalışan tarafından karar verilmelidir. Yine aydınlatmada enerji verimliliği için hangi alanların hangi aydınlatma seviyesine sahip olacağı önceden belirlenmelidir. Bu yöntemle loşlaştırma yapılır, hem de gereksiz aydınlatma yapılmasının önüne geçilir. Konut aydınlatması gelecek de daha önemli bir hale gelecek. Çünkü enerji verimliliği giderek daha da önemli hale geliyor. Bugün aydınlatma enerji tüketimimizin %20sini oluşturuyor. Bu oranı azaltmak ve gelecek de torunlarımıza daha güzel bir dünya bırakmak bizim elimizde.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.