Konut Kredileri Düşüyor mu?
05.06.2016

Türkiye inşaat sektörünün hızla  geliştiği konut alımının satımının canlı olduğu buna bağlı sektörlerin de güçlendiği bir ülke. Devlet istatistik verileri de Türk halkının konut yatırımına büyük bir hisse ayırdığını söylüyor. Fakat   Dünya genelinde yüksek seyreden faiz oranları, Fed’in faiz indiriminde cimri davranması Türkiye ekonomisini de tesir ediyor. Dış dinamiklerden bağımsız olmayan Türkiye ekonomisi de bu durumdan etkileniyor.

Mehmet Şimşek, geçen haftalarda  NTV yayınında kısa vadede faizlerin düşmesini beklemenin faydasız olduğunu söyledi. Buna gerekçe olarak da küresel çapta etkisini daha kaybetmemiş olan ekonomik krizi gösterdi. Mehmet Şimşek nakit para akışının gerekliliğine de işaret etti. Diğer yandan Draghi’ nin açıklamaları ve önümüzdeki aylarda (en geç eylülde) Fed ’in faiz artırımına  gitmesinin neredeyse kesin olduğu bir atmosferde uzmanlar konut kredisi faizlerinin düşmeyeceğini belirtiyor. Aşırı yüksek faiz göstergeleri ister istemez ev, arsa, gayrimenkul almak isteyen ama bunu sıcak para akışıyla gerçekleştiremeyecek düzeyde olan tüketicileri de kara kara düşündürüyor.  Bu vaziyet ev  kredilerine de yansıyor ve düşük faizli konut kredisi şu an imkansız görünüyor.2 yıl önce 0.72’leri gören 1O yıllık konut kredileri şimdi hayal. Özellikle orta vadede konut kredisi çekmek için bankaya koşanlar yüksek faizi görünce hayallerinden vazgeçiyor. Yeni yaşam alanları sunan dev projeler hayata geçiriliyor. Ama bunlar hesapsız kitapsız projelendirildiği için pek çok firma zarar ediyor. Emlakçılar da satışların özellikle 2 sene önceye nispeten düştüğünü dile getiriyor. Hatta pek çok emlakçı kapanmanın eşiğinde.                                     

ORTA SINIF  BEKLİYOR

Emlakçılar ev almak için sıcak para ihtiyacını kredi alarak  çözen orta direk olarak isimlendirilen  kesimin konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediğini söylüyor. Yaz aylarında ise genel olarak konut kredileri istikrarlı bir çizgide görüldüğü için bir düşüş veya çıkış konut kredisi faiz oranları için geçerli değil.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.