Konut kredisi faiz oranları yüzde 1'e yaklaştı
05.09.2013

Konut kredisi faiz oranları, Mayıs ayında patlak veren Gezi Parkı olaylarının etkisinde kalarak % 0.67'den, yüzde 1 seviyelerine kadar yaklaştı. 

31 Mayıs 2013 tarihinde meydana gelen Gezi Parkı olaylarının öncesinde, % 0.67 düzeylerinde seyredek dip seviyeleri gören, ancak Merkez Bankası'nın faiz oranlarını Haziran ayında 75 puan arttırmasıyla beraber yükselme eğilimi gösteren konut kredisi faiz oranları, Temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Ağustos ayında bankaların peşi sıra aldığı artış kararıyla birlikte yükselişin etkisi hız kesmeden devam etti. Faiz oranlarındaki bu artışın, Eylül ayının ilk haftalarında da sürekliliğini koruduğu gözlemlendi.

Konut kredisi faiz oranlarını arttırdığını bildiren ilk banka Garanti Bankası olurken, 27 Ağustos'ta standart konut kredisi oranlarını 60 ay vadede % 0.89, 120 ay vadede % 0.91 olarak arttırıldığı banka yetkilileri tarafından açıklandı.

Garanti Bankası'nın aldığı bu artış kararının ardından, Eylül ayında konut kredisi faiz oranlarında yükselişe giden diğer bankalar ise; Akbank, Albarakatürk, Anadolubank, Halkbank,  Kuveyttürk, Şekerbank, Türkiye Finans ve Ziraat Bankası oldu.

Böylece Eylül ayının ilk haftasında, 8 bankanın konut kredisi faiz oranlarını arttırması ile birlikte; % 0.98'lere kadar çıkan faiz oranı 10 yıl vadeli konut kredisi taksitlerini 62 TL arttırmış oldu.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.