Kredi çeken vatandaşa ücret şoku!
02.08.2013

İzmir'de yaşayan Hayati F. kullandığı kredi lerle alakalı bilgi almak içinbanka nın şubesine gittiğinde 'Bilgi alma ücreti' ile karşılaştı. Şikayetvar'ın haberine göre şikayetçi, banka ile yaşadığı olayı şöyle anlattı; 

"Kullandığım kredilerle alakalı bilgi almak istedim fakat banka görevlileri bana bilgiyi sadece alacakları ücret karşılığında vereceklerini söyledi. Fakat bilgiyi bilgi edinme hakkı kanununa dayanak istediğimi söyleyip dilekçe vermek istediğimde ise böyle bir kanunu bilmedikleri söyleyerek dilekçemi bile kabul etmediler. Ben bu kanunu biliyorum banka çalışanı bilmiyor ve ücret ödemeden işlem yapamıyoruz diyor. Üstelik alacağı para karşılığında evrakları bulup bulamayacağının garantisi yok. Ona göre diyerek pazarlık yapıyor."

"BİLGİLENDİRİLMEK PARA İLE SATILAMAZ"

Şikayetvar uzmanları gelen şikayetler üzerine alınan ücreti eleştirerek şöyle konuştular: "Hizmet hakkında bilgilendirilmek para ile satılamaz. Firmaların verdikleri hizmet sonrası bilgi talebinde bulunan vatandaştan ücret talep edilmesinin yasal bir dayanağı yok. Tüketiciye ya da mevduat sahibine kazanç getirici bir katkısı yok. Verilen bir hizmetin takibi sağlanıyor. 4077 sayılı 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'nun 6'ncı maddesine aykırıdır. Çünkü tüketici aleyhine bir ücretlendirmedir. Kanuna göre; satıcı veya sağlayıcının tüketici ile müzakere etmeden tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Sözleşme olmadan böyle bir ücretin talep edilmesi yasal değildir. 4982 sayılı 'Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na göre tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkı vardır. Bilgi verme yükümlülüğü olan firmaların verdikleri hizmetler sonrası tüketicinin bilgi isteme hakkını hiçe sayarak bu uygulamadan ücret alması haksızlıktır."
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.