Lamine parke seçerken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir
08.05.2014

LAMİNE PARKE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Lamine parke nedir?

Lamine parke yüzde yüz ağaç ürünlerinden imal edilen tamamen doğal ancak birkaç katmandan oluşarak hazırlanan özel bir döşemedir. Lamine parke ahşaptan olduğu için zımpara, cila gibi işlemlere tabi tutulabilmektedir. Farklı renk ağaçlardan imal edildiği için farklı renk ve desen çeşitleri bulunabilmektedir. Lamine parkeyi normal parkeden oluşturan fark şuradadır. Lamine parke en az üç katmandan meydana gelmektedir ki, bu katmanların en üst kısmını lamine de hangi ağaçtan bahsediliyorsa o ağaç kullanılmaktadır ve 3-4 milim arasına bir kalınlığa sahiptir. Alt katmanda ise genelde kavak ve köknar gibi az değerli ağaç katmanı kullanılmaktadır. Ayrıca en alt tabakada döşenen bir tabaka daha bulunmaktadır ki bu üç tabakanın yönleri birbirine zıt olarak döşenmektedir. Örnek olarak en üst tabak doğu yönünde, ortadaki tabaka kuzey yönünde ve en alt tabaka batı yönünde preslenmektedir. Böylece farklı yönlerde çalışan ağaç katmanları preslenerek soğuk ve sıcaktan, nemden daha az etkilenen bir ahşap elde etmiş olursunuz.

 

Lamine parkede renk seçenekleri nelerdir?

Lamine parkelerde oldukça fazla renk seçenekleri bulunmaktadır. Klasik olarak kayın, meşe gibi en fazla tercih edilen renkler olmakla birlikte ayrıca egzotik bir atmosfer oluşturmak isteyenler için Doussie, iroko, merbou, sapelli, atik, venge gibi renkler de bulunmaktadır. Lamine parkede renk ve desen seçimi müşterinin zevk ve bütçesine doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer evinizde klasik tarz dekorasyon düşünüyorsanız kızıl merbau tonlarında lamine parke seçmeniz çok doğru ve yerinde bir seçim olacaktır. Ancak dilerseniz de evinizdeki mevcut mobilyaların rengine uyumlu lamine parke bulmanız ve döşetmeniz de günümüz gelişen lamine teknolojisi sayesinde mümkün olmaktadır.

 

Lamine parke seçerken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Lamine parke seçimi için gittiğinizde satıcıya belirtmeniz gereken ilk husus görsel olarak aradığınız ve zevkinize uygun olan parke rengini ifade etmek ve lamine parkenin döşeneceği mekanın nasıl bir parkeye uygun olacağını ifade etmek olmalıdır. Örnek olarak zeminin düzgünlüğü, alt komşunun sesten fazla rahatsız olduğu, yerden ısıtmanızın olup olmadığı, evin rutubet alıp almadığı, denize sıfır bir evde mi yaşıyorsunuz ve benzeri detaylar lamine parke seçiminde önemli hususlardır. Bundan sonra parkenin tamamen sıfıra sıfır olarak birleşip birleşmediği, cilanın kalitesi, cilanın kaç kat sürüldüğü, yerli bir cilamı yoksa ithal cila mı kullanıldığı önemli hususlardır. Eğer parkenizi çok uzun ömürlü arıyorsanız üst tabakanın 3 milimin altına inmemesine özen göstermelisiniz.

 

Lamine parkenin bakımı nasıl olmalıdır

Öncelikle bilinmesi gereken husus lamine parkenin basit parkede olduğu gibi doğal ürünlerden imal edildiği için suya ve neme karşı hassas olduğunun bilinmesidir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar lamine parkenin suyla temas etmemesine dikkat emek gerekmektedir. Temizlik aşamasında öncelikle parkenin üzerinde tozun nemli değil kuru bir bezle alınması, ardından parke temizliği için satılan temizleme bezleri ve temizlik maddeleri ile parkenin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer elimizde bunlar yoksa çok iyi sıkılmış bir bezle silmeniz gerekmektedir. Ancak kesinlikle parke üzerinde hiçbir ıslaklık bırakmamanız gerekmektedir. Eğer oturduğunuz evin parkesi uzun süre hizmet vermişse ince bir zımpara yapılıp ardından cila atılarak parke ilk günkü halini alabilir.

 

 

 

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.