Okul Mobilyaları nasıl dizayn edilmeli
07.06.2016

 Eğitimin bireyler üzerindeki önem derecesi gözetildiğinde bu sorunun üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi ve konuşulması gereken bir soru olduğunu hepimiz fark edeceğiz. İyi bir eğitim süzgecinden geçmiş ve kendini her anlamda geliştirebilmiş bireyler bizim yarınlarımız, geleceğimizdir. Bu nedenle öğrenme ve öğretme süreci planlaması çok çok önemlidir. Öğrenme süreci bireye teorik bilgileri öğretmesinin yanında onun yaratıcılığını da geliştirmelidir.


yazı tahtası 
Öğrenme ve öğretme sürecinin temel yapı taşlarından biri de okulda kullanılan araç, materyal ve okul mobilyaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Okul mobilyalarının bu konuda nasıl bir etkisi olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Okullardaki mobilyalardan tutun da tüm araç ve materyallere kadar hepsinin ortak amacı eğitim sürecini desteklemek, öğrenimi daha etkin ve başarılı kılmaktır. Ancak bu sayede fikri hür, vicdanı hür bireyler yetişebilir. Eğitim ve öğretim alanlarında yapılan çalışmaların bütününde öğretim ve öğrenimin hedeflerine ulaşmak için bir takım araç-gereç ve materyaller kullanılmaktadır. Okullara alınmış Okul mobilyaları ve diğer eşyalar amacına uygun olarak seçildiklerinde öğretilmekte olan konuyu daha anlaşılır hale getirmekte, eğitim öğretim sürecini zenginleştirerek öğrenmeyi hızlandırmaktadır.


Ayaklı yazı tahtası 
Eğitim dizayn şekli çok fazla öğrencinin bir arada sosyal bir şekilde öğrenme ortamını sağlayarak öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarının yanı sıra dikkat çekici, hafıza güçlendirici ve öğrencilerin motivasyonuna katkı sağlayıcı özellikte olmalıdır. Bir öğrenci sıkıldığı bir ortamda bulunmak istemeyeceği gibi öğrencinin böyle bir ortamda derslerine konsantre olarak başarıyı yakalaması da mümkün olmamaktadır. Ufak bir örnek verecek olursak; okul mobilyaları için kullanılmış abartılı bir renk seçeneği dikkat dağınıklığı yaratarak konsantrasyon engeli ortaya çıkarabilir. Uzmanlara göre dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği başarısızlık ölçütleri listesinin ilk sıralarındaki unsurlardır.


mantar pano 
Derslerde ve ders dışı etkinliklerde kullanılacak materyallerin seçiminde öğrenim hedefleri, öğrenci kitlesinin zekâ seviyesi, öğrencilerin becerileri, öğrencilerin tutumları mutlaka gözetilmelidir.Okul mobilyalarıeğitim dizayn ölçütlerinden birinin bile seçim veya tasarımının eğitim sürecini yakından ilgilendirmekte olduğu ve doğrudan etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

Okullarda kullanılan tüm eşyalar öğrencilerin dış çevre, insan ilişkileri ve dünya hakkındaki düşünce ve algılarını değişik açılardan etkileyebilmektedir. Bu gerekçeyle eğitim dizayn seçeneklerini değerlendirip herhangi birinde karar kılmadan önce kullanılan okul mobilyaları, araç ve gereçlerin insanlar ve çevre hakkında doğrudan veya dolaylı olarak zihinde yaratabileceği kurguyu ve ortaya koydukları görüntüyü göz önünde bulundurmak ve bu konuda zararlı olabilecek sonuçları önlemek adına gerekli önlemleri almak gerekir.

Öğrencilerde taraflı bakış açısı oluşturabilecek onların sosyal gelişimlerine olumsuz etkisi olabilecek şeylerden olabildiğince kaçınılmalıdır. Bilimsel ve gerçekçi eğitim ortamlarında eğitimcilere de büyük görevler düşmektedir. Eğitimciler öğrencilerin eleştirel bir davranış tarzı kazanmalarına engel olacağını düşündükleri her engelde duruma müdahale edip etmenleri ortadan kaldırmakla yükümlüdürler. Adını eğitimde başarıyla duyuran okulları bir bir bünyesine katmakta olan www.egitimdizayn.com sektörde eğitim kurumları için mobilya üreten en iyi firmaları sizlere tanıtmak amacıyla kurulmuştur.


çizim masası 
            Eğitim dizayn hizmetleri yeni bir hizmet alanı olduğundan bu konuda iyi firmalar bulabilmek diğer sektörlere nazaran daha zorlayıcıdır. Eğitim dizayn faaliyeti için önemli bir diğer husus da yönetim desteğidir. Yönetim desteği olmayan diğer konular gibi eğitim dizayn etkinliği de desteklenmediği takdirde önemini kaybeder ve başarısızlıkla sonuçlanır. Eğitim dizayn edilirken hangi konu ilgili kimin karar alacağı ve oluşuma kimin destek vereceğinin belirlenmesi kritik öneme sahiptir. İhtiyaç analizi ve program şeması belirlendikten sonra yönetiminde desteğiyle belirli noktalara varılabilmektedir.

Eğitim formatı kapsamında eğitimi kimlerin vereceği belirlendikten sonra bütçe planlamasına geçilir. Bütçe plan safhasında da hepimizin bildiği gibi en düşük maliyetli ve en kaliteli çözüm arayışına girmek yatar. Artık gelişen teknolojinin eğitim üzerindeki yadsınamaz etkisiyle de Okul mobilyaları yazı tahtası ve okul sırasından ibaret değildir. Öğrenciler için profesyonelce tasarlanmış çizim masaları, eğitim amaçlı, oyuncak ve insansı robotlar, akıl ve zekâ oyunları, zekâ geliştirici anaokulu araç ve gereçleri hayatımıza yayılmış durumdadır. Gelişmişlik seviyesinin artışı, kadınların iş hayatında daha büyük bir alanları kaplamasına neden olarak çocukların çok daha küçük yaşlarda anaokulu ve kreşlere yazdırılmasına ve bu durumda 0-7 yaş eğitim alacak çocuk sayısının artmasına neden olmuştur.


kilitli duyuru panosu 
Özellikle anaokullarında kullanılacak okul mobilyaları ve eğitim dizayn biçimi diğer eğitim ortamlarına göre çok daha önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalara göre çocukların ruhsal ve zeka gelişimleri bu yaş evresinde diğer evrelere nazaran çok daha hızlı olmakta ve bu dönemde edindikleri bilgilerin kalıcılığı da maksimum seviyede gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu yaş grubunda bulunan çocukların eğitim alacakları ortamlardaki materyallerin seçimine daha titiz yaklaşılmalıdır. Çocuğun bilinçaltına yerleşebilecek bir etken ileride birçok davranışının tetikleyicisi olabileceği gibi ruhsal gelişiminin de temel yapı taşı olabilmektedir.

Okul mobilyaları satın alma işleminizi gerçekleştirmeden ve eğitim dizayn şeklinizi belirlemeden önce siz de mutlaka www.egitimdizayn.com adlı web sitemizi ziyaret etmelisiniz. En güzel okul mobilyaları için bizi tercih edin.

emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.