TOKİ: Temmuz 2015’e kadar konut taksitlerinde artış yok
07.01.2015

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), satışını gerçekleştirdiği konutların ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak-Haziran 2015 döneminde artış yapmadı. Öte yandan TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde 0 olarak belirlendi. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, konutların ve işyerlerinin taksit ve borç bakiyelerinde Temmuz 2015 tarihine kadar artış gerçekleştirilmeyeceğini söyledi. TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde 2 ayrı oran kullanılıyor. Bunlardan biri; bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranı. Diğeri; bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran. İdare uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan talep ediliyor. Söz konusu kurumlar tarafından bildirilen oranlar TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor. 

Memur maaş artış oranına endeksli projelerde, konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken yapılan sözleşme gereği, taksitlerin güncelleneceği dönemdeki değil, bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranlarına bakılıyor. Bu çerçevede; 1 Temmuz-31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014 ayında yapılan artışa göre gerçekleştirildi. Temmuz 2014 döneminde memur maaşlarına zam gerçekleştirilmediğinden, TOKİ de Temmuz 2015 tarihine kadar konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyelerini arttırmayacak. 

Öte yandan TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde 0 olarak belirlendi. TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile 03/04/2001 tarih ve 24362 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2001/2202 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği, T. Emlak Bankası AŞ’den TOKİ’ye intikal eden projelerin, geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz – 31 Aralık 2014) memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı yani yüzde 0 alınarak güncellenecek. İdare tarafından satılan arsaların geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerinde ise bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz – 31 Aralık 2014) Yİ-ÜFE oranı olan yüzde 1,18 dikkate alınacak.
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.