TOKİ'den Sigarasız Konut Projesi
21.09.2013

TOKİ ile Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği arasında imzalanan protokolle öncelikle nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerinde inşa edilecek sosyal nitelikli konut projelerinin sözleşmelerine "sigarasız blok maddesi" eklenecek. TOKİ, büyükşehirlerde de konut projelerine yeşil bloklar eklenebileceğine dair ibareleri satış duyurularına dahil edecek.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural'ın talebi üzerine sigarasız blok uygulamasını başlattı.

İmzalanan protokolde, her iki kurum arasında yapılan görüşmelere istinaden tarafların Sigarasız Konut Projesi konusunda işbirliğini geliştirmeye karar verdikleri vurgulandı. Bu kapsamda, TOKİ'nin Türkiye genelindeki toplu konut projelerinde, konuyla ilgili mevzuat çerçevesinde, "uluslararası düzeyde mevcut benzer örnekler de göz önünde bulundurularak" uygulama yönünde işbirliğine varıldı.

Protokolde, "TOKİ'nin uygulamalarında yeni fikir ve projeleri geliştirme ve süreçleri iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği ile tecrübe ve bilgi paylaşımı yapılması konusunda taraflarca mutabakata varılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Öncelik sosyal nitelikli konutlarda

Proje, öncelikle nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerine yönelik sosyal nitelikli konut projelerinde uygulanacak. TOKİ, ön talep toplama çalışmalarının içeriğine "sigarasız blok" ile ilgili önerisini de ekleyecek. Bu öneriye vatandaşların görüşü ve ilgisi değerlendirilerek, yeterli sayının toplanmasını takiben çalışmalar planlanacak.

Mevzuata uygunluk sağlanacak

Talep sürecinde tespitlerin ardından uygulamanın hayata geçirilmesi yönünde dernekçe hazırlanan protokol hükümleri değerlendirilecek. Bu hükümlerin, TOKİ'nin konut satış koşulları ve satış yönetmeliğiyle Gayrimenkul Satış Sözleşmelerine uygunluğu sağlanacak.

Büyükşehirlerde de yeşil blok olacak

Büyük kentlerde, orta ve orta üst gelir gruplarına yönelik konut projelerinde de uygulamaya duyulacak ilgiyi test etmek amacıyla yeşil bloklar eklenebileceğine dair ibarelerin satış duyurularına eklenmesi öngörülüyor.

Sigarasız Konut Projesi'nin büyük kentlerdeki söz konusu projelerle hayata geçirilmesinin, bu projeye ilişkin kamuoyu oluşturulması anlamında daha faydalı olacağı değerlendiriliyor.

(AA)
emlakhaberleri
EMLAK OFİSİ ARA
TEDARİKÇİ FİRMA ARA
Evkolay.net sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Evkolay.net’in bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.